UWAGA: certyfikat jest ważny na dany rok akademicki, po jego wygaśnięciu VPN przestaje działać - konieczne jest pobranie nowego certyfikatu
Należy ze strony http://openvpn.net/index.php/open-source/downloads.html pobrać "Windows Installer", uruchomić go i zainstalować z domyślnymi ustawieniami (co spowoduje m.in. instalację GUI).
Po instalacji, właściwościach skrótu do "OpenVPN GUI", który zostanie utworzony na pulpicie, w zakładce "Zaawansowane" należy zaznaczyć "Uruchom ten program jako administrator", dzięki czemu normalne kliknięcie na skrócie będzie uruchamiać program w trybie administratora.
Po uruchomieniu programu w trayu (obszar w dolnym prawym rogu obok zegara) pojawi się ikona OpenVPN GUI. Klikając na nią prawym klawiszem można wywołać menu.
Pobrany z panel.agh.edu.pl plik konfiguracyjny VPN-AGH.rok.ovpn należy jednorazowo dodać do ustawień OpenVPN używając opcji "Import file" w menu. Jeżeli opcja ta jest niedostępna, należy plik konfiguracyjny ręcznie skopiować do katalogu C:\Program Files\OpenVPN\config.
Aby uruchomić VPN, należy z menu wybrać opcję "Połącz".
Do uruchomienia VPN potrzebny jest program OpenVPN - należy go zainstalować w systemie. Wymagany jest także moduł tun - w niektórych systemach trzeba go ręcznie załadować przy pomocy polecenia "modprobe tun". Należy też pobrać z panel.agh.edu.pl plik konfiguracyjny VPN-AGH.rok.ovpn.
Aby uruchomić tunel VPN, jako root należy wydać polecenie "openvpn VPN-AGH.rok.ovpn".
Dla MAC OS X odpowiednikiem programu OpenVPN jest Tunnelblick. Wystarczy dodać konfigurację VPN-AGH.rok.ovpn do konfiguracji Tunnelblick.
W celu weryfikacji poprawnego zestawienia VPN można wejść na stronę http://galaxy4.agh.edu.pl/IP/ - jeżeli pojawi się następująca zawartość :
Name: --- no dns --- IP: 10.130. ...lub
Name: --- no dns --- IP: 2001:6d8:10:8210: ...
VPN został zestawiony poprawnie (w miejscu ... są kolejne liczby), w przeciwnym przypadku VPN nie działa (co może oznaczać np. nieaktualny certyfikat).